Aktualności

25 maja 2018

Konferencja studencka „Zagrożenia bezpieczeństwa współczesnego świata” – relacja


W dniu 15 maja 2018 r. w Instytucie Stosunków Międzynarodowych i Politologii odbyła się Konferencja studencka „Zagrożenia bezpieczeństwa współczesnego świata” zorganizowana przez Koło Naukowe Młodych Dyplomatów, działające przy Instytucie Stosunków Międzynarodowych i Politologii oraz Koło Studentów Stosunków Międzynarodowych UJ. Spotkanie Rektor PANS dr Paweł Trefler oraz przybyły z krakowskiego uniwersytetu dr Piotr Bajor, który w swoim przemówieniu nawiązywał do przeszłości spędzonej w murach przemyskiej uczelni.

Konferencja była okazją do zaprezentowania ciekawych prezentacji i referatów obejmujących zagadnienia związane z bezpieczeństwem całego świata. Szczególnym zainteresowaniem prelegentów cieszyło się bezpieczeństwo energetyczne oraz tematy powiązane z terroryzmem islamskim. Spotkanie było też okazją do zaprezentowania nieco odmiennych punktów widzenia, niż te prezentowane przez osoby z Europy Środkowej – dzięki uczestnictwu w konferencji studentów z Azerbejdżanu i Egiptu. Zgromadzone audytorium nie bało się stawiania interesujących pytań, co było motorem napędowym do dalszych dyskusji na sali.

Dla wielu prelegentów przemyska konferencja była pierwszym tego typu doświadczeniem, pomimo tego każdy uczestnik doskonale sprawdził się w roli eksperta oraz osoby, która potrafi zainteresować tematem. Oprócz osobistej satysfakcji, nagrodą dla studentów występujących podczas konferencji były certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w konferencji, zaś pamiątką – zdjęcia wykonywane przez zaproszonego fotografa.

Organizacja powyższej konferencji po raz pierwszy była ważnym wydarzeniem dla Instytutu oraz Koła Naukowego Młodych Dyplomatów.  Liczymy na to, że podobne spotkania będą już na stałe częścią kalendarza przemyskiej uczelni wyższej.

 

oprac. Adrian Gerula

fot. Tomasz Bielański