Aktualności

Dzień Dziecka w szpitalu Wojewódzkim w Przemyślu

Studentki II roku Pielęgniarstwa PANS Przemyśl z okazji Dnia Dziecka nie zapomniały najmłodszych pacjentach z Wojewódzkiego Szpitala im Św.Ojca Pio w Przemyślu . Pod okiem Pani mgr Moniki Zubrzyckiej-Machunik wręczyły drobne upominki dzieciom z oddziałów pediatrii i chirurgii dzieci. Znalazło się małe co nieco dla małych i dużych. Brawo za inicjatywę

I etap olimpiady „Badania fizykalne dla pielęgniarek”

31 maja 2022 w CSM PANS odbył się I etap Olimpiady „Badania fizykalne dla pielęgniarek”. W olimpiadzie wzięło udział 22 studentów z pierwszego, drugiego oraz trzeciego roku studiów. Pierwszy etap odbył się w murach uczelni i polegał na wyłonieniu jednej osoby do etapu II. Studenci mieli do rozwiązania  test składający się z 30 pytań, test jednokrotnego wyboru. Komisja w składzie dr Edyta Guty, prof. PANS oraz mgr Małgorzata Kulas – osoby prowadzące na co dzień zajęcia z badań fizykalnych – dokonały oceny wyników studentów.
Do drugiego etapu, który odbędzie się 23 czerwca br. w Siedlcach zakwalifikowała się studentka trzeciego roku pielęgniarstwa Justyna Rocka, z wynikiem 29 na 30 możliwych punktów.

Zakończenie pierwszego etapu nauki

W maju pierwszy rok pielęgniarstwa zakończył pierwszy etap nauki. Było różnie: czasami trudno, czasami wesoło. Fantomy dały radę i po zasłużonych wakacjach czekają na kolejne roczniki.

III Sympozjum Symulacji Medycznej Krosno – 19-20 maja

Już po raz kolejny w dniach 19-20 maja wykładowcy z kierunku pielęgniarstwo uczestniczyli w III Sympozjum Symulacji Medycznej w Krośnie. Na konferencji wykład wygłosił dr hab. Paweł Więch, prof. PANS. Temat wykładu : Związek pomiędzy wybranymi komponentami składu ciała a parametrami resuscytacji krążeniowo-oddechowej wśród pielęgniarek: badanie obserwacyjne w warunkach symulowanych.
W sesji plakatowej dotyczącej studium indywidualnego przypadku, które ma zastosowanie w symulacji medycznej zostały zaprezentowane trzy plakaty z zakresu symulacji geriatrycznej, pediatrycznej oraz stanów zagrożenia życia przygotowane przez naszych wykładowców. Możliwość uczestnictwa w warsztatach wzbogaciła nasze doświadczenie i na pewno stanie się inspiracja do dalszej pracy.

Symulacja: jeden pacjent, dwa zespoły

Symulacja: zmiany opatrunku

Symulacja: mały pacjent

XII Olimpiada Pielęgniarska

20 maja br. w Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie odbył się III etap XII Olimpiady Pielęgniarskiej im. Janiny Fetlińskiej.  W Olimpiadzie uczestniczyło 12 uczelni, 24 uczestników.
PANS godnie reprezentowali studenci trzeciego roku pielęgniarstwa: Justyna Supel oraz Damiam Wiśniowski. Tematy wystąpień naszych studentów to kolejno: autonomia w pracy  pielęgniarki/pielęgniarza oraz multimedia narzędziem pracy pielęgniarki.
Prezentacje poszczególnych uczestników były na wysokim poziomie merytorycznym, a nawet… artystycznym. Komisja Konkursowa oceniała między innymi zgodność prezentacji z tematem, zawartość merytoryczną, sposób ujęcia tematu oraz formę prezentacji. Emocje olbrzymie, doświadczenie bezcenne. Cieszy fakt zajęcia 5. miejsca przez Damiana Wiśniewskiego. Naszym studentom kibicowała Pani dr Edyta Guty, prof. PANS, jako opiekun roku oraz dr Bożena Majchrowicz – członek komitetu konkursowego.
Wyjazd był również okazją do zwiedzania Muzeum Romantyzmu w Opiniogórce, a dla studentów wymiany poglądów ze studentami z innych uczelni.

II etap Olimpiady Pielęgniarskiej

II etap Olimpiady pielęgniarskiej już za nami. Konkurencja była duża. Szkoda że do III etapu mogłyśmy wyłonić tylko dwie osoby. Wielkie Brawa dla wszystkich a największe dla Justyna Anna Supel i Damian Wiśniewski . Dla nich zmagań ciąg dalszy 20 mają w Ciechanowie. Już dziś trzymamy kciuki

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych

12 maja to ważna data w pielęgniarskim i położniczym kalendarzu. Od trzech lat równie istotna w terminarzu PANS, bo to święto naszych pracowników, studentek i studentów.

W tym roku świętowaliśmy hucznie i z nawiązką odebraliśmy sobie to, czego brakowało nam przez okres „pandemicznej przerwy”. Goście uroczystych obchodów Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej, zorganizowanych 9 maja przez Instytut Nauk Społecznych i Ochrony Zdrowia PANS, Klub Honorowych Dawców Krwi „Kropelinek”, we współpracy z Podkarpacką Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych w Przeworsku, jak na tę grupę zawodową przystało – zostali w pełni zaopiekowani. W całej pełni, bo nie zabrakło merytorycznych wykładów, atrakcji artystycznych i pouczających rozmów w kuluarach.

Data święta nawiązuje do urodzin prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa, Florence Nightingale, która w 1860 r. w Londynie założyła pierwszą szkołę pielęgniarską na świecie i… to właśnie ona postanowiła uświetnić wydarzenie swoją obecnością! Może nie we własnej osobie, ale poprzez wierną kopię, w którą wcieliła się Sandra Sitnik z Działu Organizacji i Promocji PANS i wraz ze studentkami pielęgniarstwa przybliżyła kulisy życia jednej z najbardziej znanych postaci w świecie medycznym.

czytaj dalej…..

XVI  Targi Edukacyjne

XVI  Targi Edukacyjne były doskonałą okazja do zaprezentowania oferty edukacyjnej PANS w Przemyślu. Kierunek pielęgniarstwo godnie reprezentowały studentki II roku. Na naszym stanowisku można było zmierzyć cholesterol, poznać anatomię ludzkiego ciała oraz przy pomocy symulatora odczuć starszych z doświadczyć jak funkcjonuje osoba starsza.